ایران کناف | آشپزخانه
" سیستم های ساخت و ساز خشک کناف " l سیستم ساخت و ساز خشک l دیوارهای پوششی و جداکننده l سقف کاذب مشبک و یکپارچه l صفحات گچی و سیمانی l تایل سقفی و مقاطع فولادی
کناف سقف کاذب کناف سقف سقف کناف کناف سقف پذیرایی سقف کاذب کناف طرح کناف کناف کاری طرح سقف کاذب عکس کناف مدل کناف سقف طرح سقف کناف مدل سقف کاذب کناف انواع سقف کاذب اجرای سقف کاذب تایل گچی سقف مشبک ساخت و ساز خشک سیستم کناف مقاطع فولادی سقف یکپارچه صفحات گچی صفحات سیمانی دیوار های پوششی
2507
rtl,portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-2507,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

آشپزخانه

 
دسته بندی
گالری دکوراسیون
درباره نویسنده

آشپزخانه

  طراحى دكوراسیون آشپزخانه دریایى است كه با فرصت هاى بسیارى براى خلاقیت پرشده است، در آشپزخانه عناصر و اجزاى بسیارى موجود است. با صرف مقدارى وقت و هزینه مى توان تغییراتى جالب و متنوع همگام با فصلى كه در آستانه آن هستیم، داد. قسمت مهم دكوراسیون داخلى آشپزخانه را كابینت آن تشكیل مى دهد توجه به انتخاب كابینت در ابتداى مبله كردن منزل بسیار حایزاهمیت است، زیرا كابینت داراى انواع و اقسام متنوعى است و هزینه هاى متفاوتى را براى ساكنان خانه دارد اما به هر حال پس از مدتى شما از دكوراسیون آشپزخانه خود خسته مى شوید.

مطالب بیشتر در مورد آشپزخانه

  اگر بخواهید تنوعى در آشپزخانه خود بدهید و هزینه زیادى را متحمل نشوید مى توان تغییرى روى كابینت ها اعمال كرد، بسته به جنس كابینت خود مى توانید آنها را رنگ كنید، به این نکته نیز توجه داشته باشید که تغییر رنگ برخى از كابینت ها به عهده كارخانه سازنده است. البته باتوجه به سلیقه خود و در نظر داشتن رنگ كلى مبلمان آشپزخانه و منزل خود مى توانید از طیف وسیع رنگ هاى موجود، رنگ مناسب را انتخاب نمایید.

  از سوى دیگر دقت در جزئیات دكوراسیون داخلى آشپزخانه، مى تواند براى تغییرى جالب و جذاب ولى بسیار كم هزینه بسیار شما را یارى رساند بطور مثال با تعویض دستگیره هاى كابینت ها مى توان تغییرى در نماى كابینت ها و در كل در دكوراسیون آشپزخانه ایجاد كرد.  البته دستگیره اى كه انتخاب مى كنید مى تواند از جنسهاى مختلفى مانند كریستال، فولاد آبدیده، برنج و… باشد. لولاى درهاى كابینت هم در چهره آن و هم در كاربرى آن تأثیر دارد.

باتوجه به اینكه آشپزخانه داراى عناصر و اجزاى بسیارى است، تنوعى كه مى توان در آن ایجاد كرد هم بسیار متنوع است و با كمى دقت و حوصله مى توان تغییراتى زیبا و جذاب هماهنگ با فضای خانه در دكور آشپزخانه كه كابینت بخشى از آن است، ایجاد كرد.  همانطور كه مطلع هستید صنعت لوازم خانگی در چند دهه اخیر پیشرفت های چشمگیری در راه تحقق همه تصورات ذهنی بشر دربر داشته كه آشپزخانه نیز از این مستثنی نبوده. در حقیقت آشپزخانه دفتر كار خانم های خانه دار محسوب می شود و به همین دلیل هم هست كه اغلب آنها ها تمایل دارند كه مكان را به زیباترین شكل ممكن دربیاورند. نیكوست كه بجهت زیباشناختی، نظرخانم خانه را نیز تامین كند. به این منظور می بایست ۴ گام اساسی برداشته شود که شامل طراحی حرفه ای دکوراسیون، سلیقه فردی، كیفیت و نصب كارشناسانه اکیپ اجرایی می باشد.

    بد نیست خانم ها یاد بگیرید كه چگونه می توانند ایده های ذهنی خود را در آشپزخانه اعمال كنند. طرز چیدمان وسایل هم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. وسایل آشپزخانه طوری باید قرار بگیرند كه در وهله اول كار كردن با آنها راحت باشد و بعد زیبا به نظر برسند و تعادل در محیط حفظ شود. به هر حال نباید فراموش كرد كه چیدمان آشپزخانه هر خانمی با خصوصیات اخلاقی او هماهنگ است.

   ایده شما برای تغییر دكوراسیون آشپزخانه تان هر چه كه باشد، هدف این است كه قلب خانه تان را منحصراً مطابق طبع و سلیقه تان در تغییر شكل دهید. به این منظور ابتدا مكان مناسب برای قرار دادن سه وسیله اصلی آشپزخانه یعنی: گاز، یخچال، و ماشین لباسشویی را پیدا كنید و سپس به ادامه كار بپردازید. برخی از خانواده ها وعده های غذایی را در آشپزخانه سرو می كنند بنابراین اگر ساكنان خانه شما هم جزء این گروه هستند باید حتی الامكان فضای آشپزخانه را به محیطی آرام بخش و دوستانه تبدیل كنید تا همه افراد از قرار گرفتن در آن لذت ببرند.

   كاربرد رنگ های شاد : آیا تمایل دارید كه با افق همگام شوید؟ كارشناسان رنگ در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی فضاهای خانگی معتقدند كه انسانها به ویژه در قرن اخیربیش از هر زمان دیگری نیاز به دیدن رنگ هایی دارند كه حس خوش بینی آنها را تقویت كند؛ در این میان رنگ زرد حرف اول را می زند و به عنوان یكی از رنگ های فوق العاده قوی در این زمینه محسوب می شود.

رنگ زرد هم آرامش می دهد و هم انرژی بالایی به همراه دارد. تركیب سایه روشن های لیمویی، كرم، خورشیدی، و پرتقالی نیز می توانند فضا را زیباتر و شیك تر كنند. تركیب رنگ لیمویی و كرم فضا را هموار تر، خورشیدی محیط را ملایم تر و پرتقالی آنرا دلنواز تر جلوه می دهد.

نورپردازی در آشپزخانه

    در آشپزخانه های قدیم که مانند امروز دارای کابینت های ثابت و جاسازی شده و محل مشخصی برای اجاق گاز، یخچال و دیگر وسایل آشپزخانه نبودند، نورپردازی اغلب به وسیله یک چراغ آویز سقفی که در مرکز سقف آشپزخانه نصب می شد انجام می گرفت. چرا که اغلب فعالیت های داخل آشپزخانه ( مانند آماده سازی مواد غذایی ) بر روی میز وسط آشپزخانه انجام می شد. اما آشپزخانه های امروزی با ردیفی از کابینت ها، اجاق و یخچال جاسازی شده به موازات و در کنار دیوارهای آشپزخانه نیازمند شیوه دیگری از نورپردازی هستند.

   در آشپزخانه های امروزی قسمت اعظم کار در آشپزخانه بر روی سطح کابینت ها در کنار اجاق گاز و یا شیر آب و سینک ظرفشویی انجام می شود که در اغلب آشپزخانه ها همگی در کنار دیوار قرار دارند اما هنوز چراغ های سقفی از وسط سقف آشپزخانه آویزان هستند، در نتیجه افراد اغلب پشت به منبع نور و در زیر سایه خود مشغول به کار هستند و هنگام کار از نور کافی برخوردار نیستند.

   با توجه به تغییرات ساختار آشپزخانه های امروزی نسبت به گذشته، ما در بخش هایی از آشپزخانه که اغلب محل انجام کار محسوب می شود به نور کافی نیاز داریم. مانند سطح روی اجاق گاز، سینک ظرفشویی و سطوح روی کابینت ها که برای آماده سازی وسایل آشپزی و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

    علاوه بر نیاز به روشنایی در این اماکن، فضای کلی آشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشد. همچنین در بسیاری از آشپزخانه ها بعضی از کابینت ها با درهای شیشه ای و به صورت ویترین ساخته شده اند تا از آنها برای به نمایش گذاشتن ظروف زیبا و تزئینی استفاده شود. این کابینت ها نیز نیاز به نورپردازی داخلی دارند. به این ترتیب ما نیاز به یک مجموعه منابع نوری داریم که هریک به صورت جداگانه قابل کنترل باشند.

   نور کافی برای سطح روی اجاق گاز در آشپزخانه هایی که دارای یک هواکش یا هود در بالای اجاق گاز هستند به راحتی توسط چراغ هواکش تأمین می شود. اگر بالای اجاق گاز، هواکش مجهز به چراغ وجود ندارد باید یک چراغ قابل تنظیم در بالای اجاق گاز نصب شود. همچنین بالای سینک ظرفشویی نیز به یک چراغ نیاز دارد تا شب هنگام نور کافی برای شست و شوی ظروف و مواد غذایی را برای ما فراهم کند. ترجیحاً هر یک از این چراغ ها باید دارای کلید کنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرند.

   برای تأمین نور کافی در سطح روی کابینت ها از آنجا که اغلب این سطوح در زیر کابینت های دیواری قرار دارند به راحتی می توان از چراغ های مهتابی که در زیر کابینت ها نصب می شوند بهره گرفت. به این ترتیب چراغ های نصب شده در زیر کابینت های دیواری بی آنکه دیده شوند و یا موجب آزار چشم باشند نور کافی را بر سطح روی کابینت ها می تابانند. چنانچه کابینت های زمینی عمیق باشند و نور محیط به اندازه کافی درون آنها را روشن نکند برای دسترسی راحت به وسایل داخل این نوع کابینت ها می توان چراغ های کوچکی در آنها نصب کرد که با کلیدهای اتوماتیک کنترل شوند و با باز و بسته شدن در کابینت ها روشن و خاموش شوند.

   اگر آشپزخانه شما محل صرف غذا نیز هست استفاده از چراغ های سقفی که ارتفاعشان قابل تنظیم است درست در بالای میز غذاخوری ایده خوبی است. این چراغ ها می توانند هنگام صرف غذا روی میز را به خوبی روشن کنند و در مواقعی که از میز استفاده نمی شود فضای کلی آشپزخانه را روشنایی ببخشند.

صفحات رویه برای کابینت‌های زمینی و کانتر

۱ . صفحات اچ پی ال (HPL) : این گونه از صفحات در حقیقت پر تنوع‌ترین رنگ‌ها را دارا هستند. HPL همان روکشی است که به صورت براق یا مات خش دار می‌باشد و روی ورق‌های ضخیم ام دی اف ( MDF ) یا نئوپان روکش می‌شوند. این صفحات در همان زمان نصب کابینت‌ها نسبت به مقدار مورد نیاز برش خورده و نصب می‌شوند و در سایزهای طولی ۳۶۰ و ۴۱۰ سانتی‌متر هستند. عرض این صفحات در استانداردهای ۳۰‌، ۶۰‌، ۸۰‌، ۹۰ موجود می‌باشد. تهیه ی یک صفحه ی HPL که روی ورق‌های MDF روکش شده باشند کار وقت گیری نیست به شرط آن که ابعاد آن ۶۰ × ۴۱۰ باشد. ابعاد دیگر را باید سفارش داد و معمولا ۲۰ روز زمان تهیه را به تعویق می‌اندازد.

   لبه ی این صفحات می‌تواند نیم گرد و یا تماما گرد بوده و همچنین ضخامت تمام شده بین ۳۲ میلیمتر تا ۶۰ میلیمتر است. این نوع صفحات تقریبا ضد خش بوده و مقاومت مناسبی در برابر آب دارند مگر از جایی که برش خورده و آن قسمت حتما باید توسط چسب‌های سیلیکونی خوب عایق و آب بندی شده باشد. ایرادی هم که در این نمونه مواد هست از این قرار است که ترمیم پذیر نبوده و باید که به موقع بروز ترک یا اشکال جدی حتما تعویض شده تا آب از میان آن به درون قفسه‌های کابینت آشپزخانه وارد نشود. این مواد چنان چه قبلا هم توضیح داده شد از رنگ‌های متنوعی تهیه شده‌اند ولیکن برای کسانی که مایل هستند رنگ درب‌ها با صفحات کاملا یکی باشد، باید گفت که معمولا تعداد اندکی از آن‌ها همرنگی دقیقی با نمونه ی درب‌ها داشته و به این افراد پیشنهاد می‌شود که نزدیک‌ترین رنگ را انتخاب کنند. صفحات روکش HPL جزء صفحات نسبتا ارزان می‌باشد.

۲ . صفحات ام دی اف ( MDF )‌ :

   صفحاتی از این قبیل که دارای روکش ملامینه بوده در واقع همان نمونه ی تهیه شده از نوع درب‌ها هستند که دو MDF 16  یا یک MDF 32 میلی‌متری را به دلیل یکرنگی قطعی درب و صفحه مورد استفاده قرار می‌دهند. این نوع صفحات در ابعاد متفاوت و غیر استانداردی تهیه می‌شود و البته سایز نهایی آن‌ها ۱۸۳ × ۳۶۰ سانتی‌متر مربع می‌باشد. لبه ی بیرونی این صفحات را به دلیل برش هایی که توسط اره زده می‌شود و مغزی ام دی اف آن پیدا می‌شود، برای استحکام بیشتر با نوارهای از جنس پی وی سی ( PVC ) پوشش داده که این مورد باعث می‌شود برخی طراحان، رنگ نوار پی وی سی را از گونه ی دیگری انتخاب کرده و سایه روشن یا همان کنتراستی را به رنگ آمیزی داخل دکوراسیون آشپزخانه بدهند. این نمونه صفحات هم از نوع صفحات ارزان می‌باشد و همین طور تنوع رنگی بسیاری دارند. ویژگی آن‌ها با نوع درب‌های MDF  یکی بوده و سبک خاصی برای طراحی به حساب نمی‌آیند و تکرار می‌کنیم که MDF محصولی با عایق ۱۰۰% در برابر آب محسوب نمی‌شود و تنها مقاومتی که دارند در برابر شرجی هوا و رطوبت کم می‌باشد.

۳ . صفحات فابر گلاس:

   این نوع صفحات در برابر حرارت بسیار آسیب پذیر بوده و تنوع رنگی بسیار محدودی دارند. ارزانترین و پر ایراد‌ترین نوع رویه‌های کابینت محسوب شده و طراحان مدرن کابینت دیگر از این محصول استفاده نمی‌برند. جایگاه این نوع محصولات دیگر در آشپزخانه نیست ولی برخی کابینت سازان غیر متخصص به دلیل ارزانی از آن بهره می‌گیرند.

۴ . صفحات از جنس سنگ :

   همانطور که می‌دانید سنگ‌های زیادی در گذشته برای پوشش دادن سقف کابینت آشپزخانه‌ها به یاری کابینت سازان می‌آمد. بهترین کیفیت را سنگ می‌دانستند ولی طبع سرد آن مورد پسند کاربران آشپزخانه‌ها نبود. این محصول به دلیل مقاومتی که دارند هنوز هم در آشپزخانه‌های صنعتی استفاده می‌شود ولی کاربرد آن در طراحی‌های مدرن از بین رفته است. بیشترین استفاده ای که هم اکنون در آشپزخانه‌ها دارند مربوط به طراحی‌های عمدی از نوع کلاسیک و کهنه کاری می‌باشد. ایراد بزرگی که سنگ دارد این است که در برابر سرما و گرما دچار شکستگی یا ترَک می‌شوند و ترمیم پذیر هم نیستند و باید تعویض شوند. این ایراد را در نمای سنگی بیرونی در اماکنی که چنین طراحی ای را دارند به وفور می‌توان دید. این نوع محصول تقریبا گران بوده و نمونه هایی چون سنگ‌های مرمری گرانیت و‌… دارند. هر چه رگه‌های داخل سنگ‌ها کمتر بوده و در عوض دانه‌های رنگی بیشتری داشته باشند ترکیب جالبتری به کار خواهند بخشید.

۵ . صفحات اکریلیک سخت ( Solid Surface )‌ :

   صفحات سالید سورفیس که به کرین – Korean معروف هستند ابتدا توسط وارد‌کنندگان از کشور کره وارد شد و هم اکنون به همین نام یعنی صفحه یا سنگ کرین معروف هستند که نشانه کره ای بودنشان است. شرکت‌های معروف سامسونگ و ال جی این مواد را برای استفاده رویه کابینت‌ها تهیه کرده‌اند که البته موارد استفاده دیگری هم دارند. این صفحات از مواد اکریلیکی بوده و کاملا عایق مناسبی در برابر مواد چربی و مایعات از جمله آب هستند.

   با توجه به شباهتی که به سنگ دارند ولی از لمس آن‌ها طبع سرد سنگ را حس نمی‌کنیم و تنوع رنگ نسبتا زیادی دارند. این صفحات با توجه به کار بیشتری که می‌برند معمولا زمان تهیه و نصب کابینت آشپزخانه را برای یک تک واحدی به ۴۰ روز می‌رساند! صفحات سالید سورفیس اکریلیک یا کرین‌ها را می‌توان نوع جدیدی از مواد ساخت کابینت آشپزخانه دانست و تا بدین جا سلایق بسیاری از مصرف‌کنندگان را به خود جلب کرده اند.

   این صفحات سخت به ضخامت یک سانتی‌متر بوده ولی با توجه به امکان ابزار خوری آن‌ها می‌شود نمای کار را طوری نشان داد که حتی ۳۰ سانتی‌متر و بیشتر هم ضخامت دارند! به دلیل ابزاری که در دسترس می‌باشد، در تنها نمونه ای از صفحات که می‌شود اشکال منحنی را با ظرافت هر چه بیشتر تهیه نمود همین‌ها می‌باشند. پس نتیجه این می‌شود که این نوع صفحات قابلیات و ویژگی‌های بسیاری نسبت به دیگر صفحات دارند و در ردیف بهترین نوع مواد برای این کار قرار می‌گیرند. قیمت بالای این محصول گاهی مانع تهیه آن برای مصرف‌کنندگان می‌شود.

   صفحات دیگری همچون شیشه و چوب و استیل هم برای کابینت‌ها استفاده می‌شود که برای مصارف حرفه ای نیست و دلایلی از جمله نیاز ویژه یا طراحی به سبب زیبایی را شامل می‌شود.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک

   برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک باید بدانیم مهمترین هدف ما گرفتن فضاهای غیر ضروری و تبدیل آن به فضاهایی کاربردیست . رنگ های روشن مخصوصا سفید می تواند کمک بزرگی به خواسته شما نماید. استفاده از رنگ سفید همراه با نور پردازی مناسب در دکوراسیون آشپزخانه کوچک  آن را به مکانی بزرگتر و شادتر تیدیل می نماید. برقراری ارتباط با محیط بیرونی آشپزخانه و استفاده مناسب از فضاهای داخل کابینت ها و اوپن برای جابه جایی لوازم مختلف از ویژگی های مثبت در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک است که آن را بسیار مناسب و ایده آل نموده است. کابینت ها در آشپزخانه های کوچک نقش بسیار پر اهمیتی را ایفا می کنند. می توانید با ایجاد قفسه و کشوهای مختلف درون کابینت ها تمام وسایل آشپزخانه را درون کابینت ها قرار دهید.

0