ایران کناف | سالن ورزش و سرگرمی
" سیستم های ساخت و ساز خشک کناف " l سیستم ساخت و ساز خشک l دیوارهای پوششی و جداکننده l سقف کاذب مشبک و یکپارچه l صفحات گچی و سیمانی l تایل سقفی و مقاطع فولادی
کناف سقف کاذب کناف سقف سقف کناف کناف سقف پذیرایی سقف کاذب کناف طرح کناف کناف کاری طرح سقف کاذب عکس کناف مدل کناف سقف طرح سقف کناف مدل سقف کاذب کناف انواع سقف کاذب اجرای سقف کاذب تایل گچی سقف مشبک ساخت و ساز خشک سیستم کناف مقاطع فولادی سقف یکپارچه صفحات گچی صفحات سیمانی دیوار های پوششی
2420
rtl,portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-2420,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

سالن ورزش و سرگرمی

 
دسته بندی
گالری دکوراسیون
درباره نویسنده

سالن ورزش و سرگرمی

   فضاهای ورزشی گونه‌ای فضای اجتماعی در سکونت‌گاه‌های انسانی است. فضای اجتماعی عنصرذاتی درحیات پویا، وکارکرد موثر شهرها می باشد. در فضاهای ورزشی کارکردهای ذیل جریان دارند :

– حضور همزمان ومتراکم جمعیت پر شمار انسانی.

  – گذران اوقات فراغت وتفریح اهالی شهرهای بزرگ وکلان شهرها.

– ارتباطات چهره به چهره.

 –  انجام مسابقات ورقابت های ورزشی بین گروه های جمعیت.

  – برگذاری میتینگ ها وگردهمآئی های غیر ورزشی با اهداف اجتماعی وگاها سیاسی.

سالن ورزش

  در ساخت مکان های ورزشی پیش از طراحی و ساخت فضای درونی و خط کشی ها ی داخل زمین بازی باید به مواردی چون موقعیت زمین انتخابی برای ساخت ورزشگاه، ویژگی های سطوح و کف پوش های سالن و دیگر ورزشها، روشنایی داخل و پیرامون اماکن ورزشی و دمای اماکن ورزشی نیز توجه کرد.

   این استاندارها به مرور زمان و با پیشرفت علم و فناوری به روز میشود تا برای انجام هر چه بهتر این مسابقات کمک کند . در واقع این استانداردها از طرف یک مرجع واحد ابلاغ نمیشود. علت این امر نیز به دلیل وجود شرایط جغرافیایی و فرهنگی و … باشد. البته استانداردها از طرف فدراسون های جهانی ابلاغ میشود. متولیان استاندارد با توجه به شرایط گوناگون محیطی و جغرافیایی و … میتوانند ضوابط مربوط به هر رشته را تعیین کنند.

  و فقط فدراسیون های جهانی در تعیین استاندارد دخیل نیستند، بلکه سازمانهایی در هر کشور که در حیطه وظایفشون است میتوانند تعیین کننده باشد.

استانداردهای زمین ورزشی

هر آن چه در زیر مشاهده می کنید مربوط به استانداردهای ایران می باشد که ممکن است در مناطق دیگر متفاوت باشد :

الف) انتخاب اماکن ورزشی بر اساس موقعیت جغرافیایی  : درانتخاب زمین ورزشگاه به عوامل متعددی از جمله قابلیت زمین در جذب آب زمین و برف، امکان گسترش ورزشگاه در آینده، دسترسی پیاده و نقلیه عمومی به ورزشگاه، امکان دسترسی به تاسیسات زیر بنایی مثل فاضلاب، آب، برق، … باید مورد توجه قرار گیرد.

ب) جانمایی بنا : در تعین محل احداث بنا باید توجه شود که از یک طرف جانمایی زمین با عوارض زمین و ویژگی های آن هماهنگ باشد(عواملی مثل کوه، دریا، دریاچه، زمین نامناسب … مانع گسترش فضا میشود) و همچنین جانمایی باید با معابر و محل های دسترسی هماهنگ باشد تا ورود و خروج تماشاگران از ورزشگاه به راحتی امکان پذیر باشد.

ج) عوامل طبیعی : از عوامل طبیعی مؤثر در انتخاب زمین ورزشگاه میتوان خاک، توپوگرافی، جهت گیری و گونه های گیاهی را نام برد.

د) اب و هوا : در استان و شهرهایی مانند بوشهر و بندر عباس به طور کل شهر های نزدیک به استوا که آب و هوای گرم دارند و آفتاب به صورت مستقیم میتابد، ساخت ورزشگاه سرپوشیده معقول تر به نظر میرسد.شهر هایی مانند منجیل که باد خیز هستند و در استان گیلان میباشد در اکثر فصول بادهای شدیدی میوزد اماکن ورزشی منطقی تر به نظر میرسد.در شهر های شمالی مانند رشت و انزلی که میانگین بارش باران در آن بالاست احداث اماکن ورزشی سرپوشیده به صرفه تر و منطقی تر به نظر میرسد.

ه) عوارض مصنوعی :از عوامل مصنوعی مؤثر در تعیین استقرار ورزشگاه میتوان از ملاحظه الگوهای فعالیتی و کاربردی زمین های اطراف ورزشگاه ها و پیشگیری از ناسازگاری احتمالی، رعایت ویژگی های تاریخی محل و بهره برداری به جا از آن، دقت در انتخاب در ورودی اصلی بر اساس تسهیل رفت و آمد و کنترل مراجعان، ملاحظه و پیش بینی توسعه و گسترش فضا در آینده نام برد.

کفپوش و سطوح سالن

  انتخاب بهترین کف پوش نیازمند در نظر گرفتن عواملی مانند استفادۀ چند منظوره و ورزش هایی که در اولویت اند، می باشد.

  خصوصیات و ویژگی های کفپوشهای ورزشی، موارد متعددی از قبیل شرایط، عکس العمل توپ در برخورد توپ با سطح، غلتش توپ، عکس العمل توپ نسبت به لغزش و …را در بر میگیرد که در ادامه به توضیح داده میشود :

الف) شرایط مطلوب برای یک کفپوش ورزشی یعنی شرایطی که انجام فعالیت ورزشی را مطابق مقررات و شرایط ویژه یک یا چند رشته ورزشی امکان پذیر سازد.

ب) عکس العمل توپ نسبت به زمین : در ورزش هایی که مستلزم جهش توپ هستند، ارتفاع باز جست توپ باید متناسب با استانداردهای آن ورزش باشد و برای ورزشی مانند تنیس که سرعت توپ و بازی از مشخصات این بازی هستند، کاهش سرعت توپ پس از برخورد با کفپوش باید مورد توجه قرار گیرد.

ج) غلتش توپ : برای ورزشهایی همانند بولینگ غلتش توپ دارای اهمیت زیادی می باشد. میزان کاهش سرعت توپ در هنگام غلتش، به درجه مقاومت غلتشی توپ بستگی دارد .

د) عکس العمل کفپوش نسبت به چرخ : مقاومت چرخشی برای ورزشهایی که در آن چرخ به کار میرود بسیار با اهمیت است. این ورزشها میتوانند شامل اسکیت و بسکتبال با ویلچر و … باشد.

ه) عکس العمل کفپوش نسبت به لغزش : برای اکثر ورزشها، میزان اصطکاک میان سطح کفپوش و کف کفش بازیکنان باید که از سر خوردن بازیکنان پیشگیری شود. البته اصطکاک نباید آن قدر زیاد باشد که حرکت پا را در هنگام لغزش و یا دویدن و … محدود کند.

و) برخورد : برخورد پویا بین کف سالن و بازیکنان در هنگام دویدن، فرود آمدن یا دویدن بسیار پیچیده است، این عمل با میزان سختی و ضربه گیری کف پوش، نیروی ناشی از برخورد بازیکن با کف و انرژی جذب شده یا برگشت داده شده به طرف بازیکن، مرتبط است.

ز) ایمنی کف دارای ابعاد گوناگون است که عبارتند از  :مقاومت کف پوش در برابر آتش سوزی، مسمومیت زدایی و احتمال آسیب های جسمی

ح) سایر موارد : علاوه بر ویژگی ها و خصوصیات یاد شده، کفپوش ها باید از انعکاس صدا و نور  جلوگیری کنند، مسطح و یکنواخت باشند، موقعیت سکوها به خصوص لوازم ژیمناستیک، پایه های بسکتبال و میله والیبال در نظر گرفته شود، در مقابل آب وهوا و نشست مقاوم باشد و …

 به طور کلی کف اماکن ورزشی اعم از روباز و سرپوشیده به دو دسته زیر تقسیم میشود :

الف) کف های ارتجاعی : این کف ها، عمدتآ از جنس مواد نفتی هستند و حالت ارتجاعی دارند، مثل کف پوش سالن والیبال و بسکتبال، این کف ها با توجه به موادی که در ساختارشان به کار رفته از دیگر کف ها گرانتر می باشند.

ب) کف های غیر ارتجاعی : این کف ها خاصیت ارتجاعی ندارد. مثل کف های بتنی، آسفالت، خاکی، چمن، چوبی و … از این نوع اند. این نوع کف ها از نظر اقتصادی و کاربرد آن به صرفه تر میباشد.

روشنایی

  مسیر نور و روشنایی نه تنها دراستادیوم های بزرگ، بلکه مکان های تفریحی و … را تحت تاثیر قرار میدهد. در صورت وجود نور مناسب در اماکن، امکان برنامه ریزی بیشتر و استفاده بهینه از آنها فراهم می آید.

  تمام سالن ها باید آینده را مدنظر بگیرند، به طوری که امکان ارتقای زیر ساختها از جمله سیستم برق کشی را فراهم آورند. در صورت وجود این زیر ساخت ها امکان نصب تجهیزات الکتریکی وجود دارد.

    نور مصنوعی : برای تامین روشنایی مورد نیاز داخل سالن ها به ویژه سالن های چند منظوره، باید چراغ ها و پرژکتورها در خطوط طولی دیوارهای سالن تعبیه شوند تا بر دید بازیکنان عمود نباشد. از نور و مهتابی های ملایم نیز میتوان در سقف سالن استفاده کرد.

  سایر ویژگی های و شرایط استفاده از نور مصنوعی عبارتند از: الف) توضیع یکنواخت نور در تمام نقاط زمین. ب) اجتناب از نور شدید و زننذه. ج) تعبیه حفاظ برای لامپ و چراغ ها. د) دردسترس بودن نور دهنده ها برای تعمیر و تعویض. ه) وجود نور اضطراری برای لحظات قطع برق اصلی سالن و …

  نور طبیعی : نور طبیعی سالن ها و اماکن ورزشی رو باز از نور خورشید تامین میشود. در سالن های سر بسته از طریق قرار دادن نورگیر و پنجره در سقف فراهم میشود. اگر چه نور طبیعی اقتصادی تر از نور مصنوعی به نظر میرسد و این بزرگترین مزیت این نور میباشد، معابی هم دارد از جمله : توزیع نور به دلیل حرکت انتقالی خورشید یکنواخت نیست، ایجاد سایه، محدودیت استفاده در شبانه روز میباشد.

تاثیر اجزای سالن بر روی کیفیت روشنایی

الف) کف ها : کف پوش ها نباید زیاد براق و درخشان باشند، بلکه باید مات یا دارای جلای مناسب باشند تا از روشنایی زننده ی ناشی از انعکاس نور که منجر به ایجاد تصویر منابع نور و بازی کنان و …ایجاد نشود.

ب) دیوارها : در ساخت دیوارها نباید از مصالحی استفاده شود که منعکس کننده ی نور و اجسام شود و شرایط نا مطلوبی را پدید آورد. همچنین رنگ دیوار باید یک دست و بدون گسستگی باشد.

ج) سقف : رنگ سقف باید روشن و یکنواخت باشد و همچنین خصوصیات مربوط به دیوار و کف را دارا باشد.

   نور خورشید بر هر دوی اماکن سرباز و سرپوشیده تاثیر منفی در روشنایی محیط دارد. این نور موجب روشنایی زیاد و ایجاد سایه در مکان می شود.

عایق صوتی

   بیشترین صدای ایجاد شده در سالن مربوط به تماشاگران و برخورد توپ با زمین است. کف های سفت و سخت و بسیار صاف و صیقلی باعث انعکاس شدید صدا میشود. و بر عکس کف های نرم صدا گیر هستند.

  سطح دیوار ها با بیش از سه متر میتواند جاذب صدا باشد اما باید در مقابل ضربات (توپ) مقاوم باشد. میتوان از باریکه های چوب و صفحات فشرده صدا گیر و قالب های عمودی سیمانی نیز استفاده کرد.

  به منظور کنترل صداها در سالن ها از طریق به کارگیری مصالح و مواد مرغوب در ساخت کف و دیوار و … میتوان اقدام کرد.

  عایق کاری سقف و پشت بام : سقف و پشت بام، عمده ترین سطوح کنترل صدا هستند و باید به گونه ای طراحی شوند که حداکثر در دو ثانیه صدا را منعکس کنند. تمام اجزای ساختمان نیاز به جلوگیری از پخش صدا دارد. به ویژه در بعضی موارد مثل فعالیت های اجتماعی، این کار مساله مهمی بشمار می آید.

0